Jak skutecznie zadbać o swoje stawy skroniowo-żuchwowe?

Fizjoterapia Stomatologiczna Bielsko Małe Kozy. Problem z pełnym otwarciem ust, trzaski i przeskakiwanie przy jedzeniu, zgrzytanie zębami. Brzmi znajomo? Przynieś sobie ulgę wykonując te ćwiczenia w domu.

TMJFIZJOTERAPIA STOMATOLOGICZNAĆWICZENIA

Fizjoterapia Cyskowski & Kiecoń

Fizjoterapia Stomatologiczna Bielsko | Małe Kozy

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ) i okolicznych mięśni mogą powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Przebywanie w częstej pozycji zamkniętej staje się zmorą naszych czasów. Nadmiar pracy siedzącej, używanie komputera, telefonu, a nawet prowadzenie samochodu predysponuje nas do budowania patologicznych wzorców posturalnych.

W niektórych przypadkach uporczywego bólu TMJ może być wymagane leczenie chirurgiczne, jednak zazwyczaj udaje się go złagodzić za pomocą nieinwazyjnych terapii, w tym ćwiczeń, a zwłaszcza TERAPII MANUALNEJ.

Wykonując poniżej opisane ćwiczenia pamiętajmy, że przy dużym napięciu mięśni mogą one nie wystarczyć w 100%. Osoby, które będą czuły, że nadmierne napięcie wraca lub nie ustaje, powinny zgłosić się do odpowiedniego fizjoterapeuty, który zastosuje TERAPIĘ MANUALNĄ.
Po odpowiedniej diagnostyce terapeuta będzie w stanie wyszukać konkretną przyczynę dysfunkcji, a nie tylko wygasić objawy.

Jakie ćwiczenia na ból szczęki? Fizjoterapia stomatologiczna Bielsko

Rozluźnianie szczęki

Delikatnie oprzyj język na podniebieniu za przednimi zębami. Następnie rozluźnij mięśnie szczęki i pozwól jej osunąć się w dół.

Częściowe otwarcie ust

Umieść język na podniebieniu. Jeden palec przyłóż przed uchem, gdzie znajduje się TMJ, a drugi palec połóż na brodzie. Opuść żuchwę do połowy, a następnie zamknij. Powinieneś czuć lekki bezbolesny opór.

Pełne otwarcie ust

Trzymając język na podniebieniu, umieść jeden palec na TMJ (przed uchem), a drugi na brodzie. Całkowicie opuść dolną szczękę, a następnie ponownie zamknij usta.

Podwójny podbródek

Umieść kciuk pod brodą i powoli otwórz usta, delikatnie naciskając podbródek, aby uzyskać opór (tak, by stworzyć "podwójny" podbródek). Przytrzymaj przez trzy do sześciu sekund, a następnie powoli zamknij usta.

Zamykanie ust z oporem

Rozpocznij z pozycji otwartych ust. Jedną ręką ściśnij podbródek kciukiem i palcem wskazującym. Zamknij usta, delikatnie naciskając na brodę.

Język w górze

Powoli otwieraj i zamykaj usta, z językiem przez cały czas opartym na podniebieniu.

Ruchy szczęki z boku na bok

Umieść półcentymetrowy przedmiot (np. szpatułkę czy patyczek po lodach) między przednimi zębami. Powoli przesuwaj szczękę z boku na bok. Gdy to ćwiczenie stanie się łatwiejsze, możesz zwiększyć grubość przedmiotu między zębami.

Ruch szczęki do przodu

Umieść półcentymetrowy przedmiot (jak w ćwiczeniu wyżej) między przednimi zębami. Przesuń dolną szczękę do przodu tak, aby dolne zęby znajdowały się przed górnymi zębami. Gdy to ćwiczenie stanie się łatwiejsze, również możesz zwiększyć grubość przedmiotu między zębami.

Wzmacnianie mięśni karku

Stań plecami do ściany i patrz przed siebie. Lekko dociskaj głowę do ściany (staraj się przy okazji stworzyć "podwójny" podbródek). Zwróć uwagę, czy mięśnie po obu stronach szyi napinają się z jednakową siłą. Przytrzymaj przez 5-10s i rozluźnij mięśnie.

TMJ terapia stawów skroniowo-żuchwowych ból głowy fizjoterapia stomatologiczna
TMJ terapia stawów skroniowo-żuchwowych ból głowy fizjoterapia stomatologiczna

Rys.1 Pozycja górnego skrzyżowania wg Jandy
Postawa ciała, która predysponuje do pojawienia się problemów z TMJ

Może Cię zainteresować